بیوگرافی شهربانو امانی | بلاگ

بیوگرافی شهربانو امانی

تعرفه تبلیغات در سایت

آخرین مطالب

امکانات وب

امانی

بیوگرافی شهربانو امانی

شهربانو امانی انگنه (زادهٔ ۱۳۳۹خ / ۱۹۶۰م، ارومیه) فعال سیاسی اصلاح طلب، عضو پنجمین دوره شورای اسلامی شهر تهران، مشاور رئیسسازمان حفاظت محیط زیست ایران در امور زنان و خانواده و نماینده اسبق مردم ارومیه در دوره‌های مجلس پنجم و مجلس ششم مجلس شورای اسلامی است.

تولد : ۱۳۳۹ ارومیه

ملیت : ایرانی

سال‌های فعالیت : ۱۳۵۸ تا کنون

نقش‌های برجسته : نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی، دوره‌های پنجم و ششم

منصب : مشاور رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ایران در امور زنان و خانواده

زندگی

شهربانو امانی انگنه، در روستای انگنه از توابع شهرستان ارومیه در خانواده‌ای پر جمعیت به دنیا آمد. او تحصیلات ابتدای، راهنمایی و متوسطه خود را در شهر ارومیه به پایان رساند و دیپلم فیزیک-ریاضی اخذ نمود. وی در سال ۱۳۵۹ ازدواج کرده است و دو فرزند دختر دارد.

مسئولیت‌ها

در نوزدهم شهریور ۱۳۵۸ مصادف با سالروز درگذشت آیت الله طالقانی به همراهی گروهی از خیرین، صاحب نظران و جوانان ارومیه "سازمان توحیدی انفاق" را پایه‌گذاری کردند. وی در سال ۱۳۶۰ به عنوان مددکار در سازمان بهزیستی تازه تاسیس مشغول به کار شد و سپس به ریاست مجتمع حمایتی قدس و پس از آن مجتمع خدمات حمایتی شهید جعفری ارومیه در آمد. در سال ۱۳۷۵ با کسب بیشترین درصد آراء، ۴۷٫۲۰ و مجموع رای ۱۸۹٬۵۲۶ توانست به عنوان نخستین زن از حوزه انتخابیه ارومیه، استان آذربایجان غربی و همچنین در مقام نخستین زن از دیارآذربایجان به مجلس شورای اسلامی دور پنجم راه پیدا کند. امانی، برای بار دوم موفق به ورود به مجلس ششم شد و به همراه سهیلا جلودار زادهاولین زنانی بودند که به سمت منشی در هیت رئیسه مجلس انتخاب شدند.

دستگیری پس از انتخابات ۸۸

وی در پی اعتراضات ۲۵ بهمن ماه بازداشت شد. و بعد از دو هفته، با سپردن قرار وثیقه از زندان آزاد شد.

مشاور ریاست سازمان محیط زیست

در تاریخ چهارم آذر ماه ۱۳۹۲، با حکم دکتر معصومه ابتکار معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست، شهربانو امانی انگنه بعنوان مشاور رییس سازمان حفاظت محیط زیست در امور زنان و خانواده منصوب شد.

عضو پنجمین دورهٔ شورای اسلامی شهر تهران

شهربانو امانی انگنه، در پنجمین دوره انتخابات شورای اسلامی شهر تهران در لیست امید قرار داشت و با کسب ۱،۲۹۶،۶۵۷ همانند سایر اعضای لیست به شورای شهر تهران راه یافت.

...
نویسنده : بازدید : 6 تاريخ : چهارشنبه 9 اسفند 1396 ساعت: 3:59